Çin'de Yolculuk

Çin Halk Cumhuriyeti Aracılık ve Kalite Kontrol Hizmetleri

Çin Sichuan Mutfağı

Çin’in 8 başlıca mutfağı arasında en yaygın olanı Chuan mutfağıdır.

Sichuan mutfağının okunuşunun kısaltması olan Chuan mutfağının tarihçesi çok eskilere dayanır ve dünyada büyük ün kazanmıştır. Chuan mutfağında özel olarak yemeğin rengine, kokusuna, şekline ve lezzetine önem verilir. Chuan mutfağında esas olarak acı kullanılır ve acı ile ilgili birçok karışık tat yaratılır. Dolayısıyla Chuan mutfağı için “Bir yemeğin bir tadı, yüz yemeğin de yüz tadı” söyleniyor.

Chuan mutfağında yemek pişirilirken malzemenin ve bölgenin ikliminin durumuna ve aşçının özel isteğine göre esneklik uygulanabilir. Chuang mutfağında kızartma, haşlama, buharda pişirme, soyaya koyma, tuzlama ve bekletme gibi çok çeşitli yöntemler uygulanır.

Ekonominin gelişmesine paralel olarak, Chuan mutfağı kendi özellikleri sayesinde Çin’in kuzey ve güney mutfaklarının özelliklerini bir arada toplayarak, özgün bir mutfak konsepti yaratmıştır. Ayrıca Çin’de “Çin mutfağı zengindir, Çin’in en zengin mutfağı da Sichuan mutfağıdır” şeklinde bir deyim vardır.

Chuan mutfağında özel olarak değişik tatlara önem verilir. Chuan mutfağının olmazsa olmaz malzemeleri acı biber, Çin biberi ve karabiberdir. Biberin kullanılışının da değişik yöntemleri vardır. Bazen yemeğin ana malzemesi, bazen de baharat malzemesi olarak kullanılır. Chuan mutfağında yemeklerin tatları aşçının isteğine veya hava sıcaklığına göre düzenlenebilir. Mesela kışın ve sonbaharda soğuk günlerde bol acı kullanılır. Buna karşın sıcak günlerde ise az acı kullanılır. Chuan mutfağının tadına bakmış olanlar bu lezzeti kolay kolay unutamazlar.