Çin'de Yolculuk

Çin Halk Cumhuriyeti Aracılık ve Kalite Kontrol Hizmetleri

Çin'in Mükemmel Doğal Güzellikleri

Son derece zengin turizm kaynaklarına sahip olan Çin’in her yöresinde eşsiz güzelliklere sahip dağ, ırmak, pınar, şelale, antik kalıntı, ender bulunan hayvan türleri ve bitkiler ile sayısız eski eser görmek mümkündür. Bütün bu güzellikler doğa ve insanlar ile uyumlu bir şekilde bir arada bulunmaktadır. Çin’de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan eserlerin sayısı 29’u buldu. Bunlardan üçü doğal miras, 21’i kültürel miras ve dördü doğal ve kültürel miras olarak kabul edildi. Söz konusu doğal ve kültürel mirasların Çinlilerin zekasını ve çalışkanlığını yansıttığı söylenebilir.

Bu değerli doğal ve kültürel mirasların dışında Çin’de güzel manzaraları ve zengin kültürüyle ün kazanan sayısız yer vardır. Turistler genel olarak bu yerleri gezerek, Çin’in doğal güzelliği ve eskiye uzanan medeniyeti hakkında bilgi sahibi olurlar.

Guilin’de dağ ve ırmaklar

Çin’in güneybatısındaki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde bulunan Guilin şehri, ılıman ve nemli iklime sahiptir. Kışın pek soğuk, yazın da pek sıcak olmayan kent tüm sene boyunca yeşillikler içindedir.Yıllık ortalama sıcaklık 19 derecedir.

Jeolojik araştırmalara göre, doğal ekolojik dengeye sahip Guilin, yaklaşık 300 milyon yıl evvel, uçsuz buçuksuz deniz idi. Yer kabuğu hareketleriyle biriken kireçtaşı yükselmiş, rüzgar ve su gibi dış güçlerin aşındırması nedeniyle bölgede şimdi görülen değişik tarzdaki tepeler, gizemli mağaralar ve yeraltı ırmakları oluşmuş. Özgün coğrafi görünümü, güzel manzaralara sahip Lijiang ırmağı veya etrafındaki eşi görülmemiş pastoral manzaralarla birlikte eşsiz bir tablo oluştururlar. Guilin, bugün “yeşil dağları, güzel ırmakları, gizemli mağaraları ve değişik taş tepeleri”nden oluşan güzel doğasıyla “Çin’in bir numaralı turizm cenneti” olarak adlandırılıyor. 

Geçmişi 2110 yıl öncesine dayanan Guilin, parlak bir tarihe ve kültüre sahiptir. Guilin kentinde şu anda devlet, özerk bölge ve şehir düzeyindeki koruma yeri sayısı 109’u bulmaktadır. Geçmişte aydınların Guilin’deki doğal güzellikleri yaşayarak yazdıkları şiirler çok önemlidir. Budizm heykeli şehirdeki güzelliklerden yalnızca biridir. Buna ek olarak “Guihai Yazıtları” ve “Xishan Kaya Oymaları”, ünlü Bilian Dağı, Qixing Parkı, Longshen Kaplıcası, Ludiyan Mağarası ve Xiangbi Dağı, gezilecek yerler arasındadır. 

Şu anda Guilin şehrinde 28 yıldızlı otel, 18 uluslararası seyahat ajantası, 1000’den fazla yabancı dil konuşan rehber bulunmaktadır. Son yıllarda Guilin’in turizm altyapısında ve hizmetlerinde gelişmeler oldu. Şu anda 40’dan fazla yurtiçi ve yurtdışı uçak seferi vardır.

Changbai Dağı 

Çin’in kuzeydoğusunda bulunan Jilin eyaleti sınırları içinde yer alan Changbai Dağı, Çin ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasında sınır dağı olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda bu dağ Tumen Irmağı, Yalu Irmağı ve Songhua Irmağı’nın ortak kaynağıdır. Geniş ormanları ve dünyada ender rastlanan hayvan türlerini içinde barındıran Changbai Dağı, 1980 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Biyolojik Kuşak Koruma Bölgeleri Listesi’ne alındı ve halen Çin’in 4A derecedeki manzara bölgesi olarak kabul edilmektedir.

Changbai Dağı, Çin’in kuzeydoğu bölgesinde bulunan en yüksek dağ olmasından dolayı “Guandong’daki birinci dağ" olarak da adlandırılır. Tarihi kayıtlara göre, Changbai Dağı, kuzeydoğudaki Çinlilerin yaşadığı ve çalıştıkları yer olmanın yanı sıra Mançu Milliyeti’nin de anayurdu olarak bilinir. Çin’in son imparatorluk hanedanı olan Qing hanedanı döneminde de buraya “kutsal yer” adı verilmişti. Kısaca Changbai Dağı, zengin bir turizm kaynağı, Mançu Milliyeti’nin anayurdu ve Kore Milliyeti’nin kutsal dağı olmasından dolayı dünyaca tanınır.

Uyuyan yanardağ olan Changbai Dağı, zirvesinde bulunan beyaz renkli taş ve karları ile ünlüdür. Tarihi kayıtlara göre, 16. yüzyıldan bu yana 3 defa patlamıştır. Çok özel bir manzaraya sahip olan Changbai Dağı, doğal güzelliklerle bezenmiştir. Dağ üzerindeki Tianchi (Cennet Havuzu), Yeraltı Orman, Güzellik Çamı, Büyük Vadi, Yüksek dağ bahçesi, ana tepesi, kaplıca, Heifeng Boğazı ve “Yüzen Taş Ormanı” bunlardan bazılarıdır. 

Changbai Dağı, Çin’in kuzeydoğu bölgesinin üç ana ürünü olan Ginseng, zerdeva kürkü ve geyik boynuzunun elde edildiği en önemli merkezdir. Bunun dışında dağ, Güzellik çamı, dağ üzümü, yabani mantar, Jindalai çiçeği, Kuzey Çin kaplanı ve kırmızı başlı tuna gibi ender rastlanır hayvan ve bitki türlerini de içinde barındırır.

Changbai Dağı’nı ziyaret etmek isteyenler için çeşitli kolaylıklar sağlanmıştır. Beijing, Shanghai ve Shenyang’dan uçakla gelenler Yanji şehrinden otobüsle Changbai Dağı’na devam edebilirler. Changbai Dağı’nın eteklerinde ve zirve yakınlarında her türlü konaklama alternatifi mevcuttur. Fiyatlar otelin kalitesine göre 10 yuan ile 40 yuan arasında değişmektedir.