Sıkça Sorulan Sorular

Çin Halk Cumhuriyeti Aracılık ve Kalite Kontrol Hizmetleri
hizmetlerimiz aşamalar
hizmetlerimiz aşamalar
 • Çin'den fabrikalardan direk alım yaptığımızda, ürünün ve ambalajın üzerine kendi logomuzu bastırtabilirmiyiz ?

  Çin'de direk fabrikalardan mal aldığınız zaman, ürünün üzerine ve ambalaja logonuzu bastırabilirsiniz. Bu sayede kendi markanızın ürünlerine sahip olabilirsiniz.

 • Çin'de dünyaca ünlü markalara mal üreten bir fabrikadan, bizde aynı malı istediğimizde aynı kaliteyi tutturamıyor. Neden?

  Çin'deki en büyük sorun, Çinlilerin kalite vizyonlarının ve dolayısıyla da kalite kontrol sistemi nin eksikliği ve varsa bile, düzgün çalışmamasıdır. Böyle olunca,  fabrikalar üretim kalitesinin devamlılığını koruyamıyor. Bir kere çok iyi üretiyor diğer seferinde  kalite düşüyor  ve bu hatanın  maliyetine katlanmak istemediği için de,malı alıcıya o şekilde göndermeye çalışıyor. Fabrika ne kadar büyük olursa olsun bu sorunla zaman zaman karşılaşıyoruz. Bunun tek çözümü, büyük ithalatçılar gibi ciddi bir satın alma acentesiyle işbirliği yapmanızdır.

 • Çin'den az miktarlarda mal alınabilir mi?

  Çin'den mal alırken  çok büyük miktarlarda mal almak  zorunda değilsiniz. Alacağınız mallar bir konteynırı tam olarak doldurmasa bile, malınızı ürettirebilir ve parsiyel kargolarla da nakliyesini yapabilirsiniz. Ayrıca, 3-4 farklı fabrikadan mal alıp bunların hepsini tek bir konteynıra yükleyebilirsiniz.

 • Çin'deki fuarlara geldik, fakat hiçbir şey alamadık. Hem kafamız karıştı, hem de güvenemedik. Ne yapmalıyız?

  Riskinizi azaltmanın iki seçeneği  var. Ya  Çin'e bir süre kendiniz  yerleşecek  ve tüm fabrikalara  gidip hem üretim tesislerini gezecek, hem de mallarınızın üretimi sırasında ve bittikten sonra malınızı kontrol edeceksiniz.  Fakat en ekonomik ve en güvenli seçenek, sizinde tüm büyük ithalatçılar gibi,  bir satın alma acentesiyle çalışmanızdır.

 • Çinlilerle ticarette güven sorunu yaşanıyor mu?

  Dış ticareti çok kısa bir zamanda öğrendikleri ve çabuk  para kazanıp, batı ticaret  ahlakını benimseyemedikleri için, ticaret anlayışları çok farklıdır. Bu en çok da kalite anlayışlarında ortaya çıkmakta. ''Ne olacak böyle de olur'' deyip sizin istediğinizden tamamen farklı bir mal üretip gönderebiliyorlar. Fabrikalar için çok da önem taşımayan küçük bir ayrıntı, sizin büyük kayıplarınıza neden olabilir. Bu yüzden, kalite kontrol departmanı olan, bir satın alma acentesiyle işbirliği yapmanız, önemle tavsiye edilir.

 • Çin'de her çeşit mal üretiliyor mu?

  Evet, hemen hemen her mal  üretilmektedir. Zira Çin, geniş coğrafyasında her türlü üretimi yapan, binlerce fabrikaya ve hertürlü teknolojiye sahiptir.

 • Çin'den gelen mallarımızda sorun var. Ne yapmalıyız?

  Eğer bir satın alma acentesiyle işbirliğindeyseniz, işiniz daha kolay. Bu acentenin görevleri, problemleri sizin için çözmek, fabrikayla aranızda köprü olmak ve  işlerin sizin lehinize sonuçlanmasını sağlamaktır.  Böyle bir acenteyle çalışmıyorsanız, o zaman en iyi çözüm, Çin'e gelerek yerinde problemi çözmeye çalışmaktır.

 • Çin'den de vadeli mal alabilirmiyiz?

  Evet, Türkiye bankalarından vadeli akreditif açtırırsanız Çin'den vadeli mal alma imkanına sahip olabilirsiniz.

 • Çin'in malları kalitesiz midir?

  Çin'de her kalitede mal bulmak mümkündür. Çok düşük kaliteli, çok  kaliteli mallar da var. Bir çok yabancı şirket Çin'de mal yaptırıyor. Eğer kalite kontrolünü iyi yapabilirseniz,  her kaliteyi burada ürettirebilirsiniz. Çin'de bir mamulü 2-3 farklı kalitede bulmanız mümkün. Bu farklılıklarda direk fiyata yansıtılmaktadır. Açıkçası Çin malı kalitesiz değil ama maliyeti düşürerek kalitesiz Çin malı yaptırmakta  sizin elinizde.

 • Çin'den, istediğimiz kalitedeki en uygun malı nasıl buluruz?

  En sağlam yolu, istediğiniz ürünün numunesini ve/ya teknik özelliklerini, bu malı üreten bütün fabrikalara gönderip, hepsinden ayrı ayrı fiyat almanızdır. Eğer bu fabrikaların bir kısmına ulaşamıyor veya fabrikalarla iletişim kurmakta zorluklar yaşıyorsanız, bizimle irtibata geçin. Araştırma departmanımız, kısa sürede, tüm bilgileri size ulaştıracaktır.

 • Çin'den mal alan Avrupalı ve Amerikalı ithalatçı firmalar, kalitenin devamlılığını nasıl sağlıyorlar?

  Avrupalı ve Amerikalı ithalatçı firmalar, genellikle Çin'den mal alırken satın alma acenteleriyle işbirliği yaparlar. Ayrıca, bazı ithalatçılar kendi kalite kontrol ekiplerini de Çin'e gönderip malın kalitesini yüzde yüz  sağlama almış oluyorlar. Bu sistemle de  doğal olarak kalitenin devamlılığını sağlayabiliyor ve bu malları, kendi malları olarak tüm dünyaya ve kendi iç piyasalarına satmakta zorlanmıyorlar.

 • Çin'den mal alıyoruz, ama malın kalitesinin devamlılığında sorun yaşıyoruz. Ne yapmalıyız?

  İki seçenek var.

  1- Tüm üretim sürecinde ve/ya üretimin tamamlanmasından  sonra Çin'e gelerek, fabrikada mallarınızı kontrol edeceksiniz her seferinde.

  2- Bu hizmeti de  veren firmamızla çalışıp,  kalitenin devamlılığını kontrol altına alacaksınız.

 • Çin'den mal almaya başlayınca, sık sık Çin'e gelmek zorunda mıyız?

  Eğer, burada sizin için tüm işleri üstlenen bir satın alma acentesiyle işbirliği yaparsanız, buna gerek kalmaz.

 • Çin'den en iyi hangi şehirden mal alabiliriz?

  Çin'de her malın daha ağırlıklı olarak üretildiği  şehirler bulunmakla beraber, bu şehirler birden fazla da olabilmekte, bazı ürünlerde. Örnek olarak: aynı mal için bazı şehirlerdeki üreticilerin fiyatları biraz daha yüksek olmasına karşın, o şehirlerdeki üreticilerin ürün kaliteleri daha yüksek, hazır model ürün ve ürün portföyleri daha geniştir. Çin'de sektörler ve başlıca ürünleri eyalet  ve şehirlerle özdeşleşmiştir.

  Mesela:
  Shenzhen'de, Elektrikli ve Elektronik Ürünler,
  Zhejiang'da, Tekstil ve Tekstil Yan Ürünleri,
  Jinjiang ve Xiamen'de, Ayakkabı ve Ayakkabı Yan Sanayi,
  Yiwu'da Hediyelik Eşya ve Promosyon Malzemeleri.

 • Bir mal alırken, istediğimiz kaliteyi, Çin'den en uygun fiyata aldığımızdan nasıl emin olacağız?

  Çin'de istediğiniz malı üreten tüm fabrikalarla iletişime geçip, hepsinden istediğiniz ürünün fiyatlarını alıp, gerektiğinde numune ürettirerek, kalitelerini görebilirsiniz. Böylece en uygun  fiyatlı firmayı seçebilirsiniz.

 • Çinli Fabrikalarla İngilizce iletişim kurabilir miyiz?

  Fabrikalarda sadece ihracat departmanındaki kişiler İngilizce biliyor. Fakat  yeterli İngilizce bilen ve ne demek istediğinizi tam olarak anlayan Çinli sayısı az. Anlıyor gibi görünseler de çoğu dediğinizi tam anlamamaktadır. Çinliler, genel kültürlerinden dolayı, dediklerinizi anlar gibi görünürler ve size olumlu yanıt verirler. Bu nokta da siz de istediğinizin kabul edildiğini sanarsınız. Ancak bir süre sonra anlarsınız ki, aslında dediğinizi anlamamış, sadece anlar gibi görünmüş ve sizin istediğinizden farklı bir şey yapmış. Bu yüzden, onlarla anlaşırken ve özellikle gerekli anlaşmaları yaparken onların kültürlerini ve tabiatlarını bilen bir satın alma acentesiyle, işbirliği yapmanız önemle tavsiye olunur. Ne demek istediğimizi, Çin'e bir defa geldikten sonra, çok iyi anlayacaksınız.

 • Çin'e gelip mal siparişi verdik, ama gelen mal farklı çıktı. Nasıl çözeriz?

  Bu Çin'de en sık yaşanan ciddi bir sorundur. Bunun sebepleri Çin fabrikalarında, fabrika ne kadar büyük olursa olsun, ciddi çalışan kalite kontrol sistemlerinin olmamasıdır.  Çinli  işçiler genelde kendi bildiklerini yapmakta çok sabit fikirlidirler. Bunu önlemenin en iyi yolu, üretim sırasında ve üretimin sonuçlanıp, yükleme yapılmadan önce , bizim gibi bir satın alma acentesinin sizin adınıza veya sizinle birlikte malın kalite kontrol ve gözetimini yapması ve o şekilde yüklenmesini sağlamasıdır.

 • Daha önce hiç ithalat yapmadık, gümrük işini nasıl çözeceğiz?

  İyi bir gümrük müşavirliği acentesiyle görüşüp malınızın ithalat mevzuatı hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz. Bir malı ithal etmeye karar verdikten sonra, ilk yapılması gereken gümrük mevzuatını kontrol ettirmek ve ithalatında bir problem yoksa, girişimlere başlamaktır. Aksi bir durumda, tüm ithalat uğraşınızın son dakikada boşa gitmesine neden olabilir.

 • Nakliye konusunu nasıl halledeceğiz?

  Bir nakliye firması veya nakliye acentesiyle görüşürseniz, size nakliye ve masraflarıyla ilgili tüm bilgileri verecektir.Yada Firmamızın anlaşmalı olduğu nakliyat şirketleri ile çalışarak, yüklemelerinizi firmamızın gözetiminde takip edebilirsiniz.

 • Çin'den ayrı ayrı fabrikalardan mal alıyoruz. Avans ödemeleri firmalara göndermek ve her birini ayrı takip gerekmekte. Tüm ithalatımızı, Çin den tek bir firma üzerinden yapabilirmiyiz?

  Ayrı ayrı fabrikalardan da mal alsanız tüm ithalatınızı Çin'de tek firma üzerinden yapmanız mümkün. Şirketimiz  bu konuda da destek vermektedir.

 • Tüm ithalatımızı tek bir firma üzerinden yapmanın bize ne avantajı olur ?

  Birincisi para transferi yaparken ayrı ayrı havale masrafından  kurtulursunuz. İkincisi, Çin'de  ihracatı yapan firma, tüm fabrikalarla Çin kanunları çerçevesinde sözleşme imzalayacağından, bir problem durumunda yargı yoluna gidip sizin hakkınızı araması daha kolay olur. Diğer bir  avantaj da eğer bu firma güçlü bir firmaysa vadeli akreditifle mal almanız daha kolay olur.

 • Çin'deki fuarlarda katılımcılar, çoğunlukla fabrika değil ticaret firmaları. Fabrikalara direk nasıl ulaşırım?

  Çin'deki fabrikalar genelde ihracatları kendileri değil, dış ticaret  firmalarından  yaparlar. Hem vergisel nedenlerden, hem de direk üretime odaklanmak istemelerindendir. Ayrıca, fuarlara sadece ihracat lisansı olan fabrikalar katılabilir, ki her fabrika da bulunmamaktadır. Dolayısıyla da fuarlara genellikle, ihracat lisansına sahip dış ticaret  firmaları katılırlar. Direk  fabrikalara ulaşmak istiyorsanız, firmamız sizin adınıza hızlı şekilde direk fabrikalara ulaşır, fiyatları sizin için araştırır  ve fiyatlarını uygun bulduğunuz fabrikalarla görüştürür.