Çin'de Yolculuk

Çin Halk Cumhuriyeti Aracılık ve Kalite Kontrol Hizmetleri

Çin'in Büyük Ün Kazanmış Şehirleri

Geniş bir yüzölçümüne sahip Çin’de çok sayıda etnik grup uyum içinde yaşarlar. Çeşitli bölgelerdeki yapılar özgün özellikler taşırlar. Çin’in kuzeyindeki başkent Beijing, doğusundaki ekonomik merkez Shanghai, batısındaki doğal güzellikler ve renkli etnik özelliklere sahip olan Lasa, güneyindeki yılın dört mevsiminde ilkbahar havası yaşanan Kunming gibi kentler, parlak inciler gibi 9 milyon 60 bin kilometrekarelik Çin’in toprakları üzerinde dağılmış durumdadırlar.

Çin’de şu anda Shanghai, Beijing, Tianjing, Chongqing, Shenzhen, Hangzhou, Dalian, Nanjing, Xiamen, Guangzhou, Chengdu, Shenyang, Qiangdao, Ningbo, Xi’an, Ha’erbing, Ji’nan, Changchun ve Lasa gibi Çin ulusal seçkin turizm kenti unvanı alan kentlerin sayısı 137’ye ulaştı. Bunun dışında Çin’in Ha’erbing, Jilin, Zhengzhou, Zaoqing, Liuzhou ve Qiangdao gibi kentleri de Çin’in Tarih ve Kültür Kentleri Listesi’ne alındılar.

Beijing

Çin’in başkenti Beijing, Çin’in siyaset ve kültür merkezidir. Çin’in Huabei Ovası’nın kuzeyinde bulunan Beijing, coğrafi konum bakımından İtalya’nın Roma ve İspanya’nın Madrid şehirleriyle aynı kuşaktadır. 

Beijing’in tarihi 3000 yıl öncesine uzanır. Beijing, Chunqiu ve Zhanguo döneminde ( M.Ö. 770-M.Ö. 221) başkent oldu. Qin, Han ve Sanguo hanedanları döneminde Beijing, Çin’in kuzeyindeki önemli kasabalardan biri haline geldi. Beijing Jin Hanedanı’ndan itibaren başkent hüviyeti kazanmıştı. Ondan sonraki Yuan, Ming ve Qing hanedanlarının başkentleri de burada kuruldu. Toplam 34 imparator burada yaşadı ve hüküm sürdü.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, özellikle Çin’de reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı son 20 yılı aşkın süre içinde Beijing’de her geçen gün yeni değişiklikler meydana geldi, modern yapılaşma hamleleri başladı. Şu anda Beijing büyük bir uluslararası metropol olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Burada eski tarihi kalıntılar ve modern binalar mükemmel bir uyum içerisindedir. Dünyanın dört yanından gelen turistlerin ilgisini çeken Beijing son yıllarda milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırladı.

Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Beijing’de çok sayıda tarihi eser ve müze bulunur. Tarihi eserleri görmek isteyenlerin, Çin Seddi’ne çıkmalarını, Yasak Kent, Yazlık Sarayı, İmparatorluk Bahçesi, Xiangshan Dağı ve Gök Tapınağı gibi yerleri ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Çin’in eski kültürünü tanımak isteyenlerin ünlü tarihi kişileri tanıması ve onların yaşamış oldukları yapıları gezmesi gerekmektedir. Çin’in siyaset, ekonomi, bilim, teknoloji ve askeri alanları hakkında bilgiler edinmek isteyenler, Beijing’deki 100’ü aşkın müzeyi ziyaret edebilirler. Doğal güzelliklerden hoşlananlar Beijing’in yakın çevresinde geziler yapabilirler.

Şu anda Beijing’de Çin’in Dört A Dereceli turizm bölgeleri arasında, Gök Tapınağı, Ming Mezarları, Yazlık Sarayı, Beijing Deniz Salonu, Badaling Çin Seddi, Beihai-Jingshan Parkı, Milliyetler Parkı, Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi, Beijing Hayvanat Bahçesi ve Beijing Botanik Parkı bulunmaktadır.

Xi’an

Sha’anxi eyaletinin merkezi olan Xi’an, Çin’in kuzeybatısında yer alır ve ülkenin kuzeybatısındaki ve iç kesimindeki siyaset, ekonomi ve ulaşım merkezi olarak kabul edilir.

Xi’an, Çin’in altı imparatorluk başkentinden en erken kurulanı ve en fazla hanedanın hüküm sürdüğü kenti olarak tarih ve kültür bakımından eşi görülmemiş konuma sahiptir. Batı Zhou, Qin, Batı Han, Qianzhao, Qianqin, Houqin, Xiwei, Beizhou, Sui ve Tang olmak üzere 10 hanedan Xi’an’ı başkent yaptılar. Bu nedenle, Xi’an’ın Çin tarihinde oynadığı rolle ülkenin diğer kentleri kıyaslanamazlar.

Dünyanın en eski dört başkentinden biri olan Xi’an’ın Lintong ilçesinde “Dünyanın 8.inci harikası” olarak kabul edilen Qin Shihuang Yeraltı Ordusu bulunur. Burada 6000’i aşkın asker ve at heykeli vardır. Bu tarihi kalıntı 20. yüzyılın en büyük keşfi olarak nitelendirilmektedir. Büyük Leylek Pagodası, Huaqing Havuzu ve Huashan Dağı gezilecek yerler arasındadır.

Lasa

Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nin merkezi olan Lasa, 29 bin 52 kilometrekarelik alan üzerinde yer alır. Himalaya Dağları’nın kuzey tarafında bulunan Lasa, az yağışlı, kışı fazla soğuk, yazı da fazla sıcak olmayan bir iklime sahiptir.Yıllık ortalama hava sıcaklığı 7.4 derece civarındadır. Genelde temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış alan ve yıllık yağış miktarı 500 mm civarında olan Lasa’da yılda güneşli zaman 3000 saat kadardır. Bu nedenle Lasa, “Güneşli kent” diye de adlandırılır. Havası temiz, güneşi parlak, gündüzü ılık, gecesi ise soğuk olan Lasa’nın iklimi, yaz tatilini geçirmek isteyen turistler için elverişli bir ortam sağlamaktadır.

Lasa kenti, “Dünyanın Damı” olarak kabul edilen Qinghai-Tibet Yaylası üzerinde yer alır ve ortalama yüksekliği 3600 metredir. Çin’in iç kısımlarına oranla buradaki hava basıncı yüzde 25-30 daha fazla, oksijen miktarı da aynı oranda düşüktür. İlk defa yaylaya çıkanlar, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Lasa’ya ilk defa gelenler ilk gün uygun bir istirahat programı ile düzene girerler. Tibet’e seyahat için en uygun dönem nisan ve ekim aylarıdır.

Lasa, Tibetçe’de, “tanrının oturduğu kutsal yer” demektir. Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Lasa kentine din kültür havası hakimdir. Kentteki başlıca gezilecek yerler arasında Dazhao Tapınağı, Baikuo Bulvarı ve Potala Sarayı bulunur.